Rahvusarhiivi ajaveeb

Rahvusarhiivi ajaveeb

Ülestähendusi ühisköögi varasalvest. Põrutav eludraama 14 suures aktis

Üliõpilasühendustel on Tartu elulaadis kahtlemata märkimisväärne roll. Need ühendavad sarnase meelelaadiga inimesi ning kannavad edasi varasemate põlvkondade väärtuseid. Ülikooli avamisest 1802 kuni Nõukogude okupatsioonini 1940 registreeriti Tartu Ülikoolis üle 200 üliõpilasorganisatsiooni, millest mitmed tekkisid vahetult pärast Vabadussõda. Ühenduste tegevusest on jäänud maha suurel hulgal huvitavat kultuuriloolist allikmaterjali, mida ratsionaalse mõistusega ei saa kuidagi hoomata.
EYS Veljesto on siiani tegutsev selts, mis asutati 24. veebruaril 1920. Ühenduse tegemistest pajatav arhiiviaines viib uurija maailmasõdade vahelise Tartu vaimuellu. Lisaks seltsi puudutavatele ametlikele dokumentidele on säilinud 85 päevikut, milles leidub nii mööda minnes kirjutatud luuleridu kui ka pentsikuid karikatuure. Seejuures on paljud autorid jäänud anonüümseks.
Karikatuurid ja pilapildid on ajalooallikatena põnev uurimisaines, mis avab minevikku kõverpeeglis. Siinkohal olgu välja toodud omanäoline lugu, mis on valminud 1921. aasta kevadkuudel. Joonistused asuvad EYS Veljesto fondi säilikus EAA.1770.1.26. (lehed 28a-28d). Kujutise suurendamiseks kliki pildil.

 

 

 

 

 

 

 Rahvusarhiivi ajaveeb

Saada uued postitused mulle e-mailile

LisaJälgi