2.–4. veebruaril avab Rahvusarhiiv esmakordselt kõikidele huvilistele oma uue peahoone Noora uksed. Tavapärane klienditeenindus Nooras algab veebruari teisel nädalal, enne seda saavad kõik huvilised avatud uste päevade raames majas ringi vaadata. Kõige parem võimalus uue hoonega põhjalikult tuttavaks saada on tulla majaekskursioonile. Järgnev postitus annab natukene aimu, mida ekskursioonil näha saab.
Kindlasti saab külastada meie uusi rõõmsavärvilisi hoidlaid ja näha põnevaid materjale, mis karpide sees hoiul on.

Arhivaar Kalev hoidlas. Foto: Andres Kiho
Ekskursioone juhivad Rahvusarhiivi arhivaarid, kelle kätte satub pea iga päev huvitavaid, ootamatuid, rõõmsaid ja kurbi lugusid, mis vanades dokumentides kirjas on.
Üks ekskursioonide läbiviijaid, arhivaar Liina, lubas oma ringkäigu jooksul anda vastuse järgmistele küsimustele:
Kuidas kirjutada pealekaebust seltsimeestele?
Kes oli Lõve-Mõnus?
Kas Oskar Luts oligi elu aeg kiilaspäine?
Kas minu vana-vanatädi töötas Tartus „punaste laternate” tänaval?
Missugused olid Eestimaa parunite vapid?
Meie kogudes on materjale 13. sajandist 21. sajandini!
Lisaks saab näha meie muuseumhoidlat, mis vaatab tagasi rohkem kui 90 aasta pikkusele arhiivielule Liivi tänaval.
Maalingud muuseumhoidla seintel. Maalingute autorid: Katrin Maask, Kristel Sergo, Marian Holtz ja Maris Välja. Foto: Benno Aavasalu
Samuti on majaekskursioon harukordne võimalus esimeste hulgas külastada meie uurimissaali. Ametlikult avatakse uurimissaal alles 6. veebruaril.
Oleme oodanud üle 90 aasta, et ajutisest kodust – Toomel asuvast ühiselamust – kolida päris uude ja oma majja. Nüüd on see unistus saanud teoks. Tule meile külla Nooruse 3, Tartu!
Majaekskursioonid toimuvad:
Neljapäeval (02.02): kell 12.00, 14.00, 16.00;
Reedel (03.02): kell 10.00, 12.00, 14.00, 16.00;
Laupäeval (04.02): kell 10.00, 13.00 ja 15.00.
Kogu avatud uste päevade programm Rahvusarhiiv kodulehel.
Lisaks majaekskursioonidele toimuvad ringkäigud kuraatoriga Eesti riigi sündi tutvustaval näitusel “Keerdkäigud”, töötoad suurtele ja väikestele, loengud ajaloost ja suguvõsauurimisest ning neljapäeva õhtul ka kontsert majasisestel sildadel. Samuti saab kõigi kolme päeva jooksul igal hetkel nõu küsida arhivaaridelt ja konservaatoritelt, tutvuda näitusega ja näha Tartu rahulepingu originaali.
Kõik üritused on tasuta! Teretulemast arhiivi!