Rahvusarhiivi ajaveeb

Rahvusarhiivi ajaveeb

Kuidas arhiveerida Facebooki?

Rahvusarhiiv on käesoleva aasta jooksul tegelenud uue, meie jaoks tavapäratu tegevusega — sotsiaalmeedia arhiveerimisega. Uus ülesanne esitas uusi ja põnevaid väljakutseid. 

MILLIST TARKVARA FACEBOOKI ARHIVEERIMISEKS KASUTADA?

2022. aasta sügisel pöördus presidendi büroo nõunik rahvusarhiivi ettepanekuga arhiveerida president Kersti Kaljulaidi Facebooki-konto. Pärast mõningast kaalumist otsustasime käsitleda ülesannet kui sotsiaalmeedia arhiveerimise pilootprojekti. Valdkond oli meile tundmatu, sestap küsisime nõu nii rahvusraamatukogu kui ka kirjandusmuuseumi spetsialistidelt saamaks abi sobiva tarkvara valimiseks.

Esmalt testisime mitmeid vabavaralisi lahendusi — WebRecorder, BrowserTrix jt  — kuid ükski neist ei sobinud. Keskmisest mahukama Facebooki-konto arhiveerimiseks jäi neil puudu nii tehnilist võimekust kui ka kasutusmugavust. 

Seejärel tutvusime tasuliste tarkvarade demoversioonidega. Valik langes Rootsi tootele nimega Arkiwera. Selle toote kasuks otsustamisel tuginesime järgnevale: 

  • vähese vaevaga paigaldatav/seadistatav (veebipõhine);
  • hõlpsasti omandatav kasutajaliides;
  • paindlikult valitav arhiveerimisperiood;
  • võimalus anonümiseerida kommentaare;
  • erinevate sotsiaalmeediaplatvormide tugi;
  • väljundvormingus fail lihtsasti taasesitatav.

Pärast hinnapakkumuse saamist sõlmisime tarkvara aastase kasutuslepingu ja alustasime arhiveerimisprotsessi.

KUIDAS KULGES ARHIVEERIMISPROTSESS?

Esmasel tutvumisel Arkiwera demoversiooniga jäi mulje, et kõik töötab kenasti ning pärast lepingu sõlmimist saame koheselt arhiveerimisega alustada. Otsustasime, et soovime arhiveerida teisigi Facebooki-kontosid, ning alustasime Rahvusarhiivi kontost. Paraku ei kulgenud kõik nii ladusalt kui lootsime.

Esimesed tõrked tekkisid Facebooki omava äriühingu (Meta Platforms) poolt seatud kasutusõiguste küsimustes. Meta kontrollib, kes ja kui tihti nende keskkonnas kontosid arhiveerib, ning vastavate kokkulepete puudumisel ei ole võimalik terviklikku arhiveerimist teostada.

Seejärel takerdus infovahetus, mitmed meie poolt esitatud küsimused jäid tarkvaratoote klienditoe poolt vastuseta. Nii lükkus arhiveerimisprotsessi algusaeg taas edasi.

Kui kommunikatsioonimured lahenesid ja kasutusõigused olid paika sätitud, alustasime 2024. aasta kevadel arhiveerimisprotsessiga. Rahvusarhiivi kontole lisaks said arhiveeritud Riigiarhiivi ja Ajalooarhiivi ning ka Arhiiviöö, Digitalgute ja Tampere Eesti klubi konto.

Lõpuks jõudsime ka presidendi konto arhiveerimiseni. Siis selgus, et rohkete piltide ja videotega postitusi pole siiski võimalik terviklikuna arhiveerida — isegi mitte Arkiwera tarkvara kasutades. Toote arendaja soovitas arhiveeritavat ainest tükeldada ning pärast mitut testimist õnnestus arhiveerimine juhul, et pikim arhiveeritav periood oli pool aastat.

Arkiwera keskkond
Kuvatõmmis Arkiwera keskkonnast

ARHIVEERITUD MATERJAL PIKAAJALISELE SÄILITAMISELE

Järgmise etapina tuli arhiveeritud materjal korrektselt arhiivisüsteemi vastu võtta (kasutades selleks vastuvõtumoodulit ASTRA) ning pikaajalisele säilitamisele talletada (lisades failid säilitustarkvarasse Preservica).

Arhiveerimisel tekkinud failid on WARC- ja WACZ-vormingus. Need failivormingud on ka Rahvusarhiivi poolt kinnitatud arhiivipüsivate vormingute nimekirjas. WARC- ja WACZ-failid on hinnatud elujõulisteks ning need tagavad veebipõhise arhiiviainese pikaaegse taaskasutatavuse.

Kontod on arhiveeritud, vastu võetud ja talletatud, aga sellega pole töö veel lõppenud. Edasine tegevus peab andma vastuse, kuidas säilitatud kontode sisu kasutajatele/uurijatele kättesaadavaks teha nii, et see oleks visuaalselt ligilähedane Facebookis kuvatud originaalile ning hõlpsasti tervikuna kasutatav. Selle arendusega tegeleme järgmisel aastal, kuna arhiveeritud kontod on endiselt avalikud ja originaalkeskkonnas kõigile nähtavad. 

EDASISED SAMMUD SOTSIAALMEEDIA ARHIVEERIMISEL

Käesoleva aasta oktoobri lõpuks saime kõik esialgselt planeeritud Facebooki-kontod arhiveeritud ning seega võisime lugeda püstitatud eesmärgi täidetuks.

Tõdesime, et pilootprojekt Facebooki-kontode arhiveerimisega lõppes edukalt ja võisime kinnitada, et väljakutse vastuvõtmine oli vaeva väärt.

Sotsiaalmeedia arhiveerimises otsustasime teha vähemalt aastase pausi ning tuleme selle teema juurde tagasi juhul, kui tekib avalik huvi persoonide või organisatsioonide kontode arhiveerimise vastu — olgu need siis Facebookis, Twitteris (X-is) või mõnel teisel sotsiaalmeediaplatvormil.



Rahvusarhiivi ajaveeb

Saada uued postitused mulle e-mailile

LisaJälgi